Laatst bewerkt: 24 februari 2025
Gepubliceerd: 18 mei 2022
Leestijd: 2 minuten

Whitepaper: circulair inkopen als herhalende factor door de hele bouwketen

Een volledig circulaire economie is een mooie uitdaging voor de komende decennia. Maar om in 2050 als maatschappij volledig circulair te zijn, is het van groot belang niet langer te wachten. We kopen allemaal – en vrijwel dagelijks – grondstoffen die veelal zijn verwerkt tot producten. Het is hierbij belangrijk te beseffen dat we bij elke beslissing die we nemen een keuze hebben. En dus ook een keuze om het beter te doen. In deze whitepaper laten de themapartners van het DGBC-programma Circulariteit zien hoe circulair inkopen kan worden toegepast vanuit hun eigen specialisme. 

Inkopen met focus op circulariteit 

Over de gehele keten binnen de bouwkolom vormt circulariteit een bepalende factor in de keuze voor een product en/of leverancier. Juist door het maken van de circulaire keuze heb je de kans om circulaire doelen te realiseren. Er zijn veel (theoretische) kaders die van toepassing zijn op inkoop en het inkoopproces, maar er zijn weinig kaders die ook zijn gekoppeld aan meetbare doelen op het gebied van circulariteit en milieu-impact. In de whitepaper lichten we enkele van deze kaders toe.  

Realiseren van circulaire doelen 

De themapartners vertellen vanuit hun eigen specialisme over de toepassing van circulair inkopen. Iedere?partner deelt in de whitepaper haar?visie en benadrukt de relevantie voor de dagelijkse bedrijfsactiviteiten. Ook schetsen de partners de toekomstige stappen?voor circulair inkopen binnen hun eigen organisatie en de noodzakelijke stappen voor de bouwkolom. 

Download hier de publicatie
Whitepaper_Circulariteit_in_de_praktijk_-_Circulair_inkopen_Voorkant.png

Circulair inkopen maakt duidelijk dat je niet e?e?n afgebakende methodiek of set criteria kunt toepassen voor alle betrokken partijen. In de bouw- en vastgoed is een grote keten van partijen aan elkaar verbonden. Bouwinvest laat zien hoe je binnen die keten een eigen bijdrage kan leveren: 'Als belegger hebben we slechts beperkt invloed op het eindresultaat van projecten. We hebben randvoorwaarden, die over de kwaliteit van een gebouw gaan. Deze worden in het aankoopproces meegenomen als onderdeel van een totaalpakket aan afspraken. Hierin worden ook eisen verwerkt die een positieve bijdrage leveren aan circulariteit.' 

Circulariteit in de praktijk 

Circulair inkopen is het tweede circulaire aspect in deze reeks. 'De eerste whitepaper ging over Losmaakbaarheid'.