

Hoe zorgen we ervoor dat biobased bouwen niet langer een niche blijft, en uitgroeit tot een vanzelfsprekend onderdeel van de bouwsector?
Voor TNO begon die zoektocht zo’n vijf jaar geleden met een fundamentele vraag: heeft TNO voldoende kennis, expertise en meerwaarde om een rol te spelen in de nieuwe wereld van houtbouw en biobased materialen? Binnen TNO was er in de afgelopen decennia veel kennis opgebouwd over de toepassing van traditionele bouwmaterialen zoals beton, cement, asfalt en staal. Ook was er kennis van de materiaaleigenschappen van hout, maar nog niet over het toepassen ervan in massieve houtbouwsystemen en van biobased bouwmaterialen. Door een toenemende vraag vanuit de markt naar duurzame alternatieven, besloot TNO haar expertise verder in te zetten voor het ontwikkelen van biobased bouwmaterialen. Dit vormt de aanleiding voor BioBuilt: een innovatiecentrum waar TNO deze nieuwe bouwmaterialen kan ontwikkelen, testen en produceren.
Beelden: TNO


Binnen BioBuilt werkt TNO samen met een breed netwerk van partners aan uiteenlopende innovaties. Zo doen zij onderzoek naar:
Om deze innovaties mogelijk te maken beschikt BioBuilt over geavanceerde apparatuur voor productie en testen. Waaronder een vingerlasstraat, een vacuümpers voor CLT en Glulampers. Daarnaast beschikt TNO over:
Momenteel werkt TNO aan de productie van proefseries van circulair CLT en Glulam (gelijmd gelamineerd hout), en plaatmaterialen op basis van Nederlandse vezelgewassen en reststromen.
Het gebruik van circulaire grondstoffen kan een bijdrage leveren aan de reductie van de CO2-uitstoot van de bouwsector. Deze zullen alleen niet voldoende zijn om aan de toekomstige materiaalvraag te voldoen. Biobased materialen kunnen een belangrijk deel van de oplossing vormen, en sluiten aan op een toenemende vraag vanuit opdrachtgevers, architecten en gebruikers naar gebouwen met een lagere milieu-impact.
‘’Momenteel is naar schatting slechts 20% van de grondstoffen in de bouw biobased. Dat aandeel zal richting 2050 moeten groeien naar 80%. Om dit mogelijk te maken is samenwerking tussen alle partijen in de keten nodig: van grondstofproducent tot gebouweigenaar.’’ – Ron Oorschot, business developer bij TNO
Volgens TNO zijn er nog stappen te maken om verder op te schalen in het toepassen van biobased bouwmaterialen. Eén daarvan is praktische kennis over het ontwerpen, detailleren, toepassen en onderhouden van biobased bouwmaterialen. Ook zijn er nog vragen over prestaties, beschikbaarheid en levensduur. Het zorgvuldig testen en valideren van materialen is daarom een belangrijk onderdeel van het werk binnen BioBuilt.
Daarnaast hebben opdrachtgevers een belangrijke rol in de keten.
‘’Wanneer opdrachtgevers biobased materialen actief gaan uitvragen, ontstaat er een markt die producenten en leveranciers stimuleert om verder te investeren in innovatie en opschaling.’’ – Ron Oorschot, business developer bij TNO
Tot slot ziet TNO een belangrijke kans om de circulaire en biobased transitie verder te versnellen: het actief delen van kennis en ervaringen. Door lessen uit projecten openlijk te bespreken, fouten zichtbaar te maken en succesvolle oplossingen breed beschikbaar te stellen, kan de sector sneller leren en opschalen.
Precies daarin ligt ook de kracht van een faciliteit als BioBuilt: niet alleen nieuwe materialen ontwikkelen, maar ook de kennis en het vertrouwen vergroten om biobased bouwen van innovatie naar standaardpraktijk te brengen.
























Sinds zomer 2024 huist mediaconcern DPG Media in een nieuw pand: Mediavaert Amsterdam. Het gebouw dat werd ontwikkeld door Being, is een van de grootste hybride houten kantoorgebouwen van Europa. Het werd begin 2024 opgeleverd en biedt naast veel kantoorruimte ook een tweelaagse parkeergarage, diverse ruimtes voor bijeenkomsten, maar ook radiostudio’s, restaurants en sportfaciliteiten. Mediavaert […]
Bekijk dit project


