

Winkelcentrum de Heuvel in Eindhoven moest het meest duurzame, herontwikkelde winkelcentrum van Nederland worden. Dat was de ambitie die eigenaar CBRE Global Investors uitsprak voor de renovatie van het winkelcentrum in het centrum van de stad (bouwjaar 1992). CBRE GI wist toen ook al dat het een voortdurend proces is om een winkelcentrum van dit formaat te verbeteren en Paris Proof te maken.
Zo’n ambitie betekende dat er duurzame keuzes gemaakt moesten worden. Ook werden leveranciers en aannemers continu gevraagd het meest duurzame alternatief te gebruiken. Dat heeft geleid tot een reductie van het energieverbruik van 38%. Gasverbruik werd zelfs met ruim dertig procent teruggebracht.
Bij de heropening in 2015 kreeg de Heuvel al een BREEAM-NL In-Use Outstanding certificaat op het onderdeel beheer. Voor het onderdeel gebouw werd er een BREEAM-NL Excellent certificaat uitgereikt. Het waren de eerste signalen dat dit gebouw op weg is om Paris Proof te worden. En voor CBRE GI sneed het mes aan twee kanten. Het vastgoed werd door de renovatie meer waard. Maar ook de huurders plukten er de vruchten van:
De grootschalige, duurzame herontwikkeling was niet alleen bij eigenaar, beheerder en winkeliers opgevallen. In 2017 won De Heuvel een internationale BREEAM Award. Geen reden om te stoppen met verduurzamen: ondertussen werd er ledverlichting geïnstalleerd met een hogere lichtopbrengst, maar de helft minder verbruik. Ook werd er gekozen voor nieuwe energiezuinigere liften en roltrappen.
Met de herontwikkeling en maatregelen tot verduurzaming is het winkelcentrum al veel energiezuiniger. Maar het is nog niet Paris Proof. Daarvoor zou het winkelcentrum 80 kWh per vierkante meter per jaar mogen verbruiken. Om wel dichter naar Paris Proof te komen, werd het Gebouw Beheer Systeem vervangen. Het nieuwe systeem werkt efficiënter.
De Heuvel is het grootste winkelcentrum van Eindhoven. Dat betekent dat er ook een enorm dakoppervlak is. Eigenaar CBRE Global Investors zag daar een kans in, energie opwekken met 1.441 zonnepanelen. In 2018 werd het project opgeleverd. Daarmee zijn vier doelen behaald:
Energiebesparing 20%
Totale investering € 670.000
Jaarlijks kostenreductie € 30.000
Jaarlijkse subsidie € 26.000
Aantal zonnepanelen 1.441
Maximale piekopbrengst 425 kWp
Terugverdientijd 13 jaar
Jaarlijkse CO2-reductie 125 ton
Catharinaplein
5611 DE Eindhoven
Nederland
Sinds zomer 2024 huist mediaconcern DPG Media in een nieuw pand: Mediavaert Amsterdam. Het gebouw dat werd ontwikkeld door Being, is een van de grootste hybride houten kantoorgebouwen van Europa. Het werd begin 2024 opgeleverd en biedt naast veel kantoorruimte ook een tweelaagse parkeergarage, diverse ruimtes voor bijeenkomsten, maar ook radiostudio’s, restaurants en sportfaciliteiten. Mediavaert […]
Bekijk dit project