Jordaanse en Noorse GBC’s bezoeken Nederland

Aangemaakt op: 22 okt 2010

Op 20 en 21 oktober bezochten een Jordaanse en een Noorse delegatie de Dutch Green Building Council. Doel was – naast kennismaking – het uitwisselen van kennis en ervaring. Waar loopt een startende Council tegenaan? Hoe bereik je de markt? Wat zijn landspecifieke uitdagingen? Hoe kom je aan inkomsten? Na een informeel diner op de avond van de 20e volgde een drukbezet programma de volgende dag, geconcentreerd op en rond de Amsterdamse Zuid-as.

Volwassen
Accenture ontving ons op de zeventiende verdieping van het ITO-gebouw. Stefan van Uffelen, directeur DGBC, lichtte toe hoe de stichting in korte tijd al veel bereikt heeft. DGBC is zelf nog maar net twee jaar oud, maar al redelijk ‘volwassen’ in vergelijking met de pas zeven maanden oude Jordaanse (april 2010) en de vier weken oude Noorse council, die half september 2010 is opgericht. Duidelijk is dat, hoe verschillend de landen ook mogen zijn, de uitdagingen voor onze jonge organisaties vergelijkbaar blijken. Een opvallend inhoudelijk verschil zit in de wegingsfactoren in de beoordelingsystemen: waar de categorie Water in Nederland en Noorwegen slechts voor zo’n 5 procent meeweegt, is het in Jordanië de categorie die het zwaarst meetelt, namelijk voor ruim 25 procent.

Architectonisch bijzonder
Accenture, dat organisaties onder andere helpt bij het optimaliseren van installaties in gebouwen en daarmee forse besparingen realiseert, gaf een korte rondleiding door het gebouw, met de focus op ‘het nieuwe werken’. Na Accenture haastte de groep zich naar het hoofdkantoor van Loyens & Loeff (geïntegreerde juridische, fiscale en notariële dienstverlening). Ze werden daar ontvangen door Matthijs Schussler van de tier 1 Vastgoedpraktijk, waaronder gebieds- en projectontwikkeling vallen. Het gebouw van Loyens & Loeff is architectonisch bijzonder en staat te boek als zeer energiezuinig. Loyens & Loeff overweegt BREEAM-NL Bestaande Bouw en Gebruik te gaan gebruiken zodra het beschikbaar is, om vast te stellen of het inderdaad energiezuinig presteert en ter vergelijking met andere kantoren. Wat architectuur betreft, is het in ieder geval onvergelijkbaar door zijn bijzondere vormen, die sterk doen denken aan een schip. Opvallend is het enorme atrium met automatisch bediend glazen dak en klimaatbeheersing. Loyens & Loeff houden zich onder andere bezig met energiewetgeving.

Projectbureau Zuid-as
Voor de aangeboden verfrissing na afloop van de presentaties en rondleiding was geen tijd meer, want Projectbureau Zuid-as wachtte. Rond de grote maquette werden de delegatieleden wegwijs gemaakt in duurzaamheidsambities en -realisaties van de gemeente Amsterdam. Het totale project is uitzonderlijk in alle opzichten met zijn 1 miljoen vierkante meters te ontwikkelen kantoren, woningen en voorzieningen, met koeling uit een kunstmatig meer, groene daken, windtunneleffecten en meer. Voor een dergelijk project is het logisch dat het Projectbureau werkt met een horizon van zo’n 20 jaar, eerder dan de ‘korte termijn’ van 5 tot 10 jaar.

Search
Op vrijdag bezocht de delegatie uit Jordanië nog Search B.V. in Amsterdam. Bij deze Nederlandse voorloper op het gebied van duurzaam bouwen en innoveren kon één van de Search-docenten in duurzaamheid nog een stevig inhoudelijk programma bieden. Na een rondleiding door het duurzame Search kantoor kwam het formele deel van hun bezoek ten einde.

Actuele uitdaging
Al met al voor zowel de gasten als DGBC een aangename en leerzame manier van kennismaken. Alles gericht op het verduurzamen van de bebouwde omgeving. Dat is tenslotte in alle landen een grote en actuele uitdaging.

Foto’s



Reacties:


Naam:

E-mail:

Onthoud mijn informatie

Informeer mij over vervolgopmerkingen

Jordaanse en Noorse GBC’s bezoeken Nederland